Gündem

Kasnak Kullanımı

Kasnak, gücü bir ana hareket ettiriciden yani bir elektrik motoru, içten yanmalı motor veya yel değirmeni gibi mekanik bir yüke ileten dönen bir makine parçasıdır. Makaranın kendisi, etrafında dönen kayışı veya zinciri yönlendirmek için tasarlanmış bir tekerlek veya silindirdir.

Kasnaklar inşaat, madencilik ve imalat dahil olmak üzere birçok farklı endüstride kullanılmaktadır. Mobilyaları bir yerden bir yere taşımak gibi çeşitli amaçlar için evde de kullanılabilirler. Motor kasnaklarıve triger kayışı kasnakları da dahil olmak üzere motorlarda bulunabilen birkaç kasnak türü vardır. Motorda kasnak alternatörü harekete geçirmekte ve o da akünün yeniden şarj olmasını sağlamaktadır.

Yağ Keçesinin Önemi

Krank keçesi olarak da yağ keçesi motorun önemli bir parçasıdır. Motordan yağ sızıntısını önleyen bir tür sızdırmazlık halkasıdır. Krank keçeleri kauçuk, fiber ve plastik gibi çeşitli malzemelerden yapılır. Aşağıdakiler gibi makinenin farklı parçalarında kullanılırlar:

Yağ keçesi çeşitleri ve ölçüleri kullanılacağı alana ve işleve göre değişmektedir. Krank keçeleri, motorlarda krank milini kapatmak için kullanılmaktadır. Yağı motorda tutarlar ve çeşitli kirlerin motora girmesini önlerler. Krank keçesi ayrıca sızıntıları önlemeye yardımcı olur ve çalışırken yağı motor içinde tutar.

Kayış

Kayış, bir aracın motorundaki ve şanzımanındaki kasnakları birbirine bağlayan kauçuk veya polimer bir parçadır. Motorun tekerlekleri döndürmesi için gereken gücü sağlar ve ayrıca aracınızdaki diğer aksesuarları sürmek için kullanılır. Motor kayışı, kayışın kendi gerilimi ile birbirine bağlı kasnaklardan çıkar. Bir makara dönerken, dönme hareketi diğer makara tarafından dönme hareketine çevrilir. Bu, bir motorun, her biri için ayrı bir motora sahip olmadan bir araçtaki birden fazla aksesuara güç sağlamasına olanak tanır. Triger kayışı ve V kayış en çok kullanılan kayış çeşitleri olarak bilinmektedir.

Bilyalı Rulman

Günümüzde arabalarda kullanılan en yaygın rulman tipine konik makaralı rulman veya bilyalı rulman denilmektedir. Bu tip rulman genellikle diğer tiplerden daha uzun ömürlüdür ve daha büyük eksenel yüklerin yani mile paralel hareket eden kuvvetler yanı sıra daha yüksek yükleri kaldırabilir. Ayrıca diğer bazı yatak türlerinden daha az sürtünmeye sahiptir, bu da daha az yağlama gerektirdiği ve yüksek hızlarda dönerken diğer yatak türlerinden daha az gürültü çıkardığı anlamına gelir. Rulman çeşitlerini incelemek ve satın almak için https://www.ysnotomotiv.com/ adresini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.