Gündem

MOBİL POS NEDİR?

Mobil POS herhangi bir pos cihazına ihtiyaç duyulmaksızın banka veya kredi kartları üzerinden cep telefonu ve tabletleri kullanarak ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlar. Günümüzde gerçekleştirilen alışverişlerin büyük bir kısmının internet vasıtasıyla sağlanması Mobil POS gibi cihazlara ihtiyacı arttırdı. Her geçen gün nakit para kullananların oranı düşüyor. Belki de yakın zamanda nakit para neredeyse kullanılmayacak. Sahip olduğumuz para miktarları banka hesaplarımızdaki rakamlardan ibaret hale geldi. 

İhtiyaçlarımızın sanal ortama taşınması ile gerçekleştirdiğimiz alışverişlerde doğrudan veya dolaylı olarak banka kartlarına ve kredi kartlarına ihtiyaç duyuyoruz. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kapıda ödeme seçeneği de bulunmuyor değil. Fakat sipariş edilen ürünün teslim alınması aşamasında ödemenin bizzat kapıda veya kargo teslim noktasında gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bunun yerine Sanal POS yardımı ile alışveriş esnasında güvenli ve kolay bir şekilde ödeme işlemi yapılabiliyor. Ödeme işlemleri kart bilgileri girilerek ve ardından sistem üzerinden bankaya kayıtlı cep telefonuna gelen SMS kodunu girerek gerçekleştiriliyor.

İnternet üzerinden 7’den 70’e herkes alışveriş yaparak E-Ticaret oluşumunun bir paydası haline geldi. Mobil POS kullanımının yaygınlaşması ise e-ticaretin bize kazandırdıklarındandır. Kullanılmaya başladığı ilk zamanlarda telefona takılan bir aparatla mobil pos uygulamaları çalışıyordu. Artık bankaların geliştirmiş olduğu özel uygulamalarla cep telefonu yardımı ile mobil POS kullanılabiliyor. Çekim işlemleri gerçekleştirilirken alışveriş yapılan malın cinsine göre taksitlendirme işlemleri de kolaylıkla yapılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir